Objavil/a: Slavko Rožič, ponedeljek, 1. februar 2010, ogledov: 2806Tečaj turnega smučanja v Dolgi njivi 29.1.2010 do 31.1.2010 | "Bilo je lepo, imeli smo se super in še enkrat vsa pohvala fantom iz GRS Tržič, ki so zadevo odlično organizirali in speljali."
To je le en od komentarjev udeleženca začetnega tečaja turnega smučanja, na katerem so se udeleženci spoznali z osnovami in posebnostmi gibanja v zahtevnem gorskem svetu. Gre za preventivno dejavnost, s katero skušamo v GRS Tržič osvestiti vse začetnike in jim podati minimalne napotke za varnejše gibanje na smučeh po zasneženih hribih in gorah.
Zdaj, ko so psi lepo pravilno zloženi in posušeni v omari in
smuči v kotu, ne vem, kaj je bilo boljše ... to, da (vsaj
približno) vem, kaj za vraga je norveška metoda, pa kritična
plast, pa sondiranje, pa da žolna ni (samo) ptič? ali to, da sem na
lastni koži občutila, kako te lahko veter v bregu meče sem in tja, pa
kako zelo zebe, če si uro ali dve na minus sedemnajst (lavinskih psov,
ki so tam istočasno kot ti, pa nič!)? ali to, kako prideš kot
srna navzgor v strm breg, po svoji gazi, kljub snegu do pasu, z
neprevečštorastim obratom okrog konic za povrh? ali tisto, kako
se pri smuki spretno izogneš kakšni smreki, napihanemu
snegu in posledično akrobatskemu padcu? ... ali večerna predavanja s
kupom zlata vrednih informacij iz prve roke? ... ali odlična družba?
... ali Matejini kulinarični presežki na planšariji? ... hmmm,
bilo je o-d-l-i-č-n-o-!
Hvaaaaala za ves trud, pa srečno v soboto na Korošici :)
Živa
|
Tečaj je potekal na območju planine Dolga njiva , kjer so bili nastanjeni vsi udeleženci tečaja. Praktične vaje so potekale v okolici koče , sobotna tura pod Košuto pa je bila izvedena pod vodstvom Janeza Primožiča.
Tečaja se je udeležilo 15 tečajnikov, v treh dneh pa je sodelovalo pri izobraževanju 11 članov GRS Tržič , večinoma alpinističnih inštruktorjev in inštruktorjev GRS. Naš namen je bil udeležence seznaniti z osnovami varnejšega gibanja po gorskem svetu na smučeh, z osnovami ocene nevarnosti pred snežnimi plazovi, z ukrepi za zmanjšanje tveganja ter z osnovami tovariške pomoči v primeru zasutja v plazu. Udeleženci so se seznanili z različnimi vrstami lavinskih žoln, z nahrbtnikom ki ima napihljive vreče in s sondiranjem. Z aktivnim sodelovanjem so udeleženci sami vplivali na proces izobraževanja in upamo, da smo prisotnim podali vsaj tisti minimum potrebnega znanja za varnejše gibanje v gorah in lažje odločanje na turah.
|
|
SOCIALNA OMREŽJA Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u. |
|
|