Zimske radosti na Zelenici , foto: Klemen Malovrh
Plazovne žolne , foto: Vili
Zima na Begunjščici , foto: Vili
Reševanje , foto: Vili
Iskanje
DOKUMENTI    

Zborniki GRS Tržič

Naši zborniki:

Prvi zbornik, v katerem je orisan predvsem nastanek in polstoletna zgodovina gorskega reševanja v tržiških gorah, smo izdali ob petdesetletnici Postaje GRS Tržič, 29.marca 1987, in je bil natisnjen v 500 izvodih.
PDF zbornik_grs_50_let 17.77 Mb

Datum storžiške nesreče v snežnem plazu pod Škarjevim robom velja tudi za ustanovni datum gorske reševalne službe v Tržiču. Častitljivi polstoletni jubilej smo marca 1987 želeli počastiti tudi z izdajo našega prvega zbornika. V njem smo zbrali in opisali petdesetletno delo tržiških gorskih reševalcev. Uredništvo zbornika nama je bilo takrat zaupano z Mirkom Kunšičem, sam pa sem se v njem lotil še orisa polstoletne zgodovine reševalnega dela v tržiškem gorskem okolišu. Zbiranje vseh podatkov in zapis v strnjeno celoto pred dvajsetimi leti ni bilo ravno preprosto delo, vendar izredno zanimivo. Pri tem mi je bil v veliko pomoč vsebinsko bogat arhiv velikega tržiškega gorniškega zanesenjaka Nadislava (Nadkota) Salbergerja. Glavni del našega prvega zbornika je nastal v večini po Nadkotovih zapiskih, pa tudi iz mnogih pripovedi ustanovnih članov tržiške GRS. Posebej Avgusta (Gusteljna) Primožiča, ki je po storžiški nesreči leta 1937 postal tudi prvi načelnik reševalnega odseka podružnice SPD Tržič. Gustelj je bil poleg odličnega alpinista in gorskega reševalca tudi odličen smučar. Nasploh je značilno, da med začetniki alpinizma, gorskega reševanja in smučanja v Tržiču najdemo skoraj iste akterje. Tako mi je Gustelj ob spominih na začetke reševanja povedal veliko pomembnega tudi o zgodovini smučanja v Tržiču. V enem izmed tistih pogovorov mi je dejal: »Janez, tok dej no kej napiš, a nav škoda če bo vse to pozabljen!« Tržiški gorski reševalci lahko mirno rečemo, da je kot nekakšen »stranski izdelek« zgodovine gorskega reševanja nastal tudi dobršen del knjige »75 let smučarskega športa v Tržiču«. Nekaj prispevkov za naš prvi zbornik so prispevali tudi naši člani, iz različnih generacij tržiških reševalcev. Tehnični vidiki nastajanja prvega zbornika niso pomembni, so pa bili neprimerljivi z današnjim računalniško podprtim nastajanjem pisnih publikacij. Zbornik vsebuje nekaj nenamernih napak in nedorečenosti, vendar je z izidom tudi pomagal, da smo jih kasneje razčistili in popravili.

Ob 60.letnici Postaje GRS Tržič je leta 1997 izšel drugi zbornik, ki zajema predvsem kroniko reševalnega dela tržiških gorskih reševalcev v obdobju od leta 1987 do 1996. Zborniku je bil dodan pregled smrtnih nesreč v gorah nad Tržičem dr.Franceta Melešiča.

Pri našem drugem zborniku, ob 60-letnici delovanja tržiške postaje GRS leta 1997, mi je pomagal Matija (Janči) Perko. V zborniku smo popisali novo desetletje reševanja v tržiških gorah. Med ostalim v njem nismo obšli tudi edine reševalne akcije slovenske GRS v času vojne za Slovenijo poleti 1991. Isto akcijo v zborniku, ki vam ga danes     predstavljamo, podrobno opisuje naš zdravnik dr. Iztok Tomazin. V drugem zborniku so se že bolj izdatno razpisali reševalci sami, četudi z našim pisanjem velja kot smo zapisali v zaključku zbornika: »Kdorkoli je kdaj, kjerkoli in kadarkoli, sodeloval v     gorskih reševalnih akcijah, bo najbrž potrdil, da je med fanti in možmi, ki se s tem     ukvarjajo, s predajo ponesrečenca v varne roke zdravnikov, s spravilom opreme, vse končano. Ko obleže nahrbtniki v kotih domov, je reševanja konec. Nemara je temu tako tudi prav! Saj reševali smo zaradi stisk ljudi, ne pa zaradi poročil, ki pa jih je o opravljenem delu vendarle treba napisati.« Vsestransko pomemben del drugega     zbornika je prispeval tudi naš kamniški kolega, gorski reševalec in zdravnik dr. France Malešič, z zapisom »Smrtne nesreče v gorah nad Tržičem«. Širši zapis vseh smrtnih nesreč v slovenskih gorah je France leta 2005 izdal v knjigi »Spomin in opomin gora«.
(zbornik 60 let GRS Tržič je v pripravi za objavo na internetu - skeniranje)

Zadnji zbornik je tretji v vrsti tiskanih del, ki govore o zgodovini in delu gorske reševalne službe v Tržiču.
Zajema predvsem desetletje 1997-2007, govori o našem delu ter skuša dopolniti svoja dva natisnjena predhodnika. Ob častitljivi 70.letnici organiziranega reševalnega dela v tržiških gorah ga je izdalo Društvo GRS Tržič 29.3.2007.

PDF zbornik grs trzic 70 let 05/04/2007,08:19 5.33 Mb


 
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med dokumenti


Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
 

Zadnji dokumenti

Sorodne organizacije 

Gorska reševalna zveza Slovenije

NAPAKA: ne najdem RSS datoteke...
Planinska zveza Slovenije
© Društvo GRS Tržič, 2024