Usposabljanje je potekalo v dveh delih: teoretični del smo imeli 1.decembra v prostorih GRS Tržič, kjer smo se seznanili z vsemi podrobnostmi sistema recco, predelali smo tehnične značilnosti (specifikacija) Recco R9 detektorja, domet in različni faktorji ki vplivajo na domet, tehnike iskanja na terenu (peš), posebnosti pri delu- oprema reševalca ki išče z recco detektorjem, ..
Praktično usposabljanje na terenu pa smo izvedli v nedeljo 5.12.2010 v Grahovšah in sicer po sklopih/zaporedju več vaj, ki jih je izvedel vsak od prisotnih reševalcev. Zahtevnost vaj se je postopoma povečevala. V okviru praktičnega treninga smo obdelali vaje, ki jih predlaga proizvajalec Recco sistema.
Posebnosti in ugotovitve po opravljenem usposabljanju z Recco napravo: - Navaditi se je potrebno na prvi-šibek zvok (uporaba slušalk priporočljiva) - Iskanje prvega signala mora potekati počasi (počasnejše gibanje-obračanje roke levo-desno, občasno se ustavimo in poslušamo - da ne preslišimo morebitnega signala) - Po najdi prvega signala se usmerimo direktno nanj – smer je zelo natančna - Domet (max 30m če je reflektor na površini-tleh), pri zakopanem 0,5 m v snegu prvi signal ok. 20-25 metrov proč. - Možne motnje ostalih reševalcev npr. sonderske vrste (iskalec mora biti pred njimi-oddaljen vsaj 5m in obrnjen vstran od njih) - Reševalec ki išče z recco detektorjem mora pred iskanjem odložiti el.naprave (rad.postaja, žolna !, telefon, fotoaparat), prav tako pomočnik ki mu sledi. - Zadovoljni z zmožnostjo/učinkovitostjo Recco R9 detektorja (rezultati primerljivi oz. nekaj slabši kot iskanje lavinske žolne – reflektor se zazna na krajši razdalji kot žolno)
|
|
|
|
dodatne informacije: http://www.recco.com
Obenem smo obnovili/osvežili tudi iskanje zasutih z lavinskimi žolnami (vsak reševalec je iskal dva naenkrat zasuta), ob tem pa smo preizkusili še nove lavinske žolne Ortovox 3+.
dodatne informacije: http://www.recco.com/ |